Development (trunk) - en to de translation catalogue (91 entries)

en: Multi Site Settings
de: Multisite-Einstellungen

en: Under Construction
de: In Arbeit

en: Internal Links
de: Interne Links

en: Excluded Links
de: Ausgeschlossene Links

en: Exceptions
de: Ausnahmen

en: Network Admin Settings
de: Netzwerk-Admin-Einstellungen

en: Main Network Admin Menu:
de: Netzwerk-Admin-Menü:

en: Create own network admin menu for this plugin
de: Erstelle eigenen Netzwerk-Admin-Menüpunkt für das Plugin

en: Or else it will be added to the "Settings" menu
de: Andernfalls wird es unter "Einstellungen" angezeigt.

en: Something went wrong. One or more values were invalid.
de: Ein Fehler ist aufgetreten. Ein oder mehrere Werte sind ungültig.

en: Capability for individual sites:
de: Berechtigung für individuelle Sites:

en: Use the settings of this site as default for new sites:
de: Verwende die Einstellungen dieser Site als Standard für neue Sites:

en: Site Admins and Super Admins
de: Admins oder Super Admins

en: Only Super Admins
de: Nur Super-Admins

en: - none -
de: - keine -

en: Main Admin Menu:
de: Admin-Menü:

en: Create own admin menu for this plugin
de: Erstelle eigenen Admin-Menüpunkt für das Plugin

en: Apply settings on:
de: Einstellungen anwenden auf:

en: Include external links by URL:
de: Externe URLs einschließen:

en: Exclude external links by URL:
de: Externe URLs ausschließen:

en: Own settings for excluded links:
de: Ausgeschlossene Links:

en: Skip <code>&lt;script&gt;</code>:
de: Ignoriere <code>&lt;script&gt;</code>:

en: Skip <code>mailto</code> links:
de: Ignoriere <code>mailto</code>-Links:

en: All contents (the whole page)
de: Alle Inhalte (die ganze Seite)

en: Treat excluded links as internal links
de: Behandle ausgeschlossene Links wie interne Links

en: Own settings for excluded links <span class="description">(extra tab)</span>
de: Eigene Einstellungen <span class="description">(extra Tab)</span>

en: Ignore all links in <code>&lt;script&gt;</code> blocks
de: Ignoriere Links in <code>&lt;script&gt;</code>-Blöcken

en: Ignore all <code>mailto</code> links
de: Ignoriere <code>mailto</code>-Links

en: Settings for excluded links:
de: Einstellungen für ausgeschlossene Links:

en: Open excluded links:
de: Öffne ausgeschlossene Links:

en: Settings for external links:
de: Einstellungen für externe Links:

en: Open external links:
de: Öffne externe Links:

en: Settings for internal links:
de: Einstellungen für interne Links:

en: Open internal links:
de: Öffne interne Links:

en: Settings for links:
de: Einstellungen für Links:

en: Open links:
de: Öffne Links:

en: Set <code>follow</code> or <code>nofollow</code>:
de: Setze <code>follow</code> oder <code>nofollow</code>:

en: Set <code>title</code>:
de: Setze <code>title</code>:

en: Add CSS class(es):
de: CSS-Klasse(n):

en: Choose icon type:
de: Wähle Icon-Typ:

en: Choose icon image:
de: Wähle Icon-Datei:

en: Choose dashicon:
de: Wähle Dashicon:

en: Choose FA icon:
de: Wähle FA-Icon:

en: Icon position:
de: Icon-Position:

en: Skip icon with <code>&lt;img&gt;</code>:
de: Kein Icon für <code>&lt;img&gt;</code>-Links:

en: Apply these settings
de: Einstellungen aktivieren

en: - keep as is -
de: - keine Änderung -

en: in the same window, tab or frame
de: im selben Fenster/Tab oder Frame

en: each in a separate new window or tab
de: jeden in neuem Fenster/Tab

en: all in the same new window or tab
de: alle im selben Fenster/Tab

en: in the topmost frame
de: im obersten Frame

en: Overwrite existing values.
de: Überschreibe vorhandene Werte.

en: Add <code>"noopener"</code>
de: Füge <code>"noopener"</code> hinzu

en: Add <code>"noreferrer"</code>
de: Füge <code>"noreferrer"</code> hinzu

en: - no icon -
de: - kein Icon -

en: Image
de: Icon-Datei

en: Font Awesome
de: FontAwesome

en: Left side of the link
de: vor dem Link

en: Right side of the link
de: nach dem Link

en: No icon for links already containing an <code>&lt;img&gt;</code>-tag.
de: Kein Icon für Links mit <code>&lt;img&gt;</code>-Tag.

en: Still working on the documentation...
de: Wir arbeiten hart an der Dokumentation...

en: Documentation
de: Dokumentation

en: Take a look at the <a href="#" data-wpel-help>help section</a> for documentation
de: Wirf einen Blick in die <a href="#" data-wpel-help>Hilfe-Sektion</a> für weiterführende Dokumentation.

en: On the <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-external-links/faq/" target="_blank">FAQ page</a> you can find some additional tips & trics.
de: Auf der <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-external-links/faq/" target="_blank">FAQ-Seite</a> des Plugins findest du weitere Tipps & Informationen.

en: Reported issues
de: Bisher gemeldete Fälle

en: When you experience problems using this plugin please look if your problem was <a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-external-links" target="_blank">already reported</a>.
de: Wenn du Probleme bei der Verwendung des Plugins hast besuche bitte unser Support-Forum und prüfe, ob das/ein ähnliches Problem nicht <a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-external-links" target="_blank">bereits gemeldet</a> wurde.

en: Send your issue
de: Melde dein Problem

en: If it wasn't yet reported then you can <a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-external-links#postform" target="_blank">send your problem</a>.
de: Wenn du im Support-Forum nicht fündig wirst, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-external-links#postform" target="_blank">melde uns dein Problem</a>.

en: Please after reporting send me the following technical information <a href="http://www.finewebdev.com/contact" target="_blank">by mail</a>. That will make it easier to solve the problem.
de: Nach der Meldung eines Problems sende bitte die folgende techn. Information <a href="http://www.finewebdev.com/contact" target="_blank">per E-Mail</a> an uns. Das macht es leichter, das Problem zu lösen.

en: Copy Technical Info
de: Kopiere tech. Info

en: WP url:
de: WordPress-URL:

en: WP version:
de: WordPress-Version:

en: PHP version:
de: PHP-Version:

en: Active Plugins:
de: Aktivierte Plugins:

en: WPEL Settings:
de: WP External Links - Einstellungen:

en: Exclude or include by data-attribute
de: Anhand Data Attribute aus- bzw. einschließen

en: The <code>data-wpel-link</code> attribute can be set on links and forces the plugin to treat those links that way.
de: Das <code>data-wpel-link</code>-Attribut kann für Links vergeben werden und zwingt das Plugin, diese Links gesondert zu behandeln.

en: Links with <code>data-wpel-link="internal"</code> will be treated as internal links.
de: Links mit <code>data-wpel-link="internal"</code> werden wie interne Links behandelt.

en: Links with <code>data-wpel-link="external"</code> will be treated as external links.
de: Links mit <code>data-wpel-link="external"</code> werden wie externe Links behandelt.

en: Links with <code>data-wpel-link="exclude"</code> will be treated as excluded links (which have their own settings or will be treated as internal links).
de: Links mit <code>data-wpel-link="exclude"</code> werden wie ausgeschlossene Links behandelt (mit eigenen Einstellungen oder wie interne Links).

en: Links with <code>data-wpel-link="ignore"</code> will be completely ignored by this plugin.
de: Links mit <code>data-wpel-link="ignore"</code> werden ignoriert.

en: The data-attribute <a href="#" data-wpel-help="data-attributes"><code>data-wpel-link</code></a> can be set on individual links to treat them as internal, external or excluded, or to completely ignore links form being processed by this plugin.
de: Das Data Attribute <a href="#" data-wpel-help="data-attributes"><code>data-wpel-link</code></a> kann für individuelle Links vergeben werden, um diese wie interne, externe oder ausgeschlossene Links zu behandeln, oder um sie vollständig zu ignorieren.

note: Description of the plugin/theme
en: Open external links in a new tab or window, adding "nofollow" and "noopener", set font icon, SEO friendly options and more.
de: Bietet Optionen, um externe und interne Verknüpfungen ("Links") gesondert zu behandeln; ermöglicht das Hinzufügen von "nofollow"/"noopener", Auszeichnung von Links mit Icons, SEO-freundlichen Einstellungen und mehr.

en: External Links
de: Externe Links

en: Admin Settings
de: Admin-Einstellungen

en: Post content
de: Beiträge/Seiten

en: All widgets
de: Alle Widgets

en: Make subdomains internal:
de: Behandle Subdomains als interne Links:

en: Treat all links to the site's domain and subdomains as internal links
de: Behandle alle Links zur eigenen Domain und Subdomains wie interne Links

en: Also add to <code>rel</code> attribute:
de: <code>rel</code>-Attribut:

en: Add <code>"external"</code>
de: Füge <code>"external"</code> hinzu
